Pentru ca vine toamna si zilele vor fi cand insorite, cand ploioase, va propun doua joculete, unul de exterior si unul de interior.
"N-o treziti pe Bunica!"
Joc de exterior
Un joculet amuzant si usor pentru pitici de toate varstele, de jucat in parc dar si in casa.
Un copil mai maricel sau un adult va fi Bunica. Ceilalti copii se aliniaza la cativa pasi in spatele Bunicii si cand se da startul incep sa mearga catre ea tiptil-tiptil, fara sa fie auziti. Din cand in cand Bunica "se trezeste" si se intoarce brusc sa vada ce este in spate. Atunci copilasii trebuie sa stea complet nemiscati, ca niste statui, fara sa se clatine si fara sa clipeasca. Daca Bunica il vede pe vreunul miscandu-se sau clatinandu-se, il trimite inapoi la linia de start. Apoi Bunica se intoarce si copiii se indreapta tiptil-tiptil din nou catre ea. Cel care ajunge primul sa ii atinga spatele, fara sa fie vazut miscandu-se, castiga.
Cand in joc sunt implicati copilasi mai mici, nu sunt eliminati chiar daca se clatina cand Bunica se intoarce. Cand sunt copilasi mai mari, ii puteti pune sa sara intr-un picior pana la Bunica, pentru a face jocul mai dificil si mai interesant.
"Ce s-a ascuns in saculet?"
Joc de interior
Avem nevoie de pungulite de plastic opac si de 10 obiecte pe care copiii sa le poata identifica fara sa le vada, doar atingandu-le (o portocala, o perie de par, o soseta, o masinuta de jucarie, un ursulet mic, un papucel, o carticica, o papusa, o lingurita, un fluier sau orice altceva). In fiecare pungulita, bine legata la gura, se pune un obiect, iar pe pungulita se lipeste un sticker cu un numar. Pe o foaie facem o lista de la 1 la 10, pe care vom putea nota obiectele pe care le ghicesc piticii.
Jocul se poate juca cu unul sau mai multi copii. Fiecare copil scrie pe lista ce crede ca se afla ascuns in fiecare saculet, la numarul corespunzator. Pentru pitici prescolari, un adult va nota pe lista obiectele identificate. Dupa ce toti copiii au listutele completate, se deschid pungulitele si castiga cel care a ghicit cele mai multe obiecte.
Spor la joaca!!
07 septembrie, 2010
19 iunie, 2010
Mami, hai sa ne jucam
A trecut un an de cand am inceput blogul despre autodiversificare. Am scris cu entuziasm atunci, am tradus ce mi s-a parut esential din tot ceea ce am citit si m-am bucurat sa vad cate mamici isi doreau sa afle mai multe. Acum ma bucur sa vad ca, intre timp, au aparut o multime de informatii pe web-ul romanesc, pe bloguri si pe forumuri.
Pentru mine autodiversificarea a fost un succes, mandarinuta inca mananca cu placere aproape orice (salata verde nu a reusit sa isi faca loc in lista foarte lunga a alimentelor preferate).
Informatiile postate atunci vor ramane aici pe blog, dar eu voi scrie in continuare despre alte subiecte care mi se par importante in educatia piticilor. Si o mare parte din postari as vrea sa fie, asa cum spune si titlul, despre jocuri. Este un subiect care mi se pare foarte frumos dar si foarte dificil. Cu doua piticute de varste diferite, imi este inca destul de greu sa gasesc jocuri care sa le faca amandurora placere. Asa ca am inceput sa caut solutii. Deocamdata, pentru ca mandarinuta abia are 1 an si jumatate, jocurile impreuna sunt din trei categorii: jocurile in apa (cand se balacesc impreuna si se stropesc si se joaca cu animalute, etc), joaca cu plastelina (cand fiecare modeleaza ceea ce ii face placere, dupa varsta si indemanare, una face animalute doar apasand pe o forma pe cand cealalta creeaza bratari magice sau pastai de mazare) si joaca de-a teatrul de papusi (unde eu si dra. piscotel suntem actori, iar mandarinuta este cel mai simpatic public).
Cei mici isi fac propriile jocuri, dar, cateodata, putin ajutor din partea celor mari cred ca nu strica, mai ales cand sunt diferente de varsta. Anul trecut, la petrecerea drei. piscotel am facut cu copiii o vanatoare de comori, au urmat indicii "plantate" prin casa si au gasit un cufar plin cu banuti de ciocolata, abtibilduri colorate, stelute si delfini. Si s-au jucat si Pune coronita printesei, cu un poster facut de mine prins pe usa de la intrare si o coronita de carton lipita de un magnet. S-au distrat grozav si eu am avut mai putine jucarii de strans dupa petrecere, sau cel putin asa mi s-a parut :)
Joculetul pe care vi-l propun astazi:
Parada Animalelor
Regula de baza a jocului este ca fiecare participant trebuie sa imite un animal. Se poate juca doar de catre un copil cu mami, sau de catre mai multi copilasi, de la varsta la care inteleg minimum de instructiuni. Aveti nevoie de 10 cartonase cu animale (pe care le puteti taia, desena si colora cu cei mici ca parte din joc) si de o palarie sau pungulita. Impreuna stabiliti o caracteristica a fiecaruia dintre animale si jocul poate sa inceapa! Daca aveti copilasi mai maricei, puteti face mai multe cartonase, se pot face echipe ca la mima in care un membru al echipei adverse sa traga un cartonas pe care sa il arate doar celui care va imita animalul, urmand ca cealalta echipa sa ghiceasca. Daca sunt copilasi mai mititei, le puteti da cartonase pe care sa le coloreze chiar ei, le puteti lasa la indemana obiecte cu care sa imite mai usor animalele (o banana, un morcov, un ghem de ata, etc).
Sper ca va place jocul pe care vi l-am propus.
Un weekend frumos tuturor!
Pentru mine autodiversificarea a fost un succes, mandarinuta inca mananca cu placere aproape orice (salata verde nu a reusit sa isi faca loc in lista foarte lunga a alimentelor preferate).
Informatiile postate atunci vor ramane aici pe blog, dar eu voi scrie in continuare despre alte subiecte care mi se par importante in educatia piticilor. Si o mare parte din postari as vrea sa fie, asa cum spune si titlul, despre jocuri. Este un subiect care mi se pare foarte frumos dar si foarte dificil. Cu doua piticute de varste diferite, imi este inca destul de greu sa gasesc jocuri care sa le faca amandurora placere. Asa ca am inceput sa caut solutii. Deocamdata, pentru ca mandarinuta abia are 1 an si jumatate, jocurile impreuna sunt din trei categorii: jocurile in apa (cand se balacesc impreuna si se stropesc si se joaca cu animalute, etc), joaca cu plastelina (cand fiecare modeleaza ceea ce ii face placere, dupa varsta si indemanare, una face animalute doar apasand pe o forma pe cand cealalta creeaza bratari magice sau pastai de mazare) si joaca de-a teatrul de papusi (unde eu si dra. piscotel suntem actori, iar mandarinuta este cel mai simpatic public).
Cei mici isi fac propriile jocuri, dar, cateodata, putin ajutor din partea celor mari cred ca nu strica, mai ales cand sunt diferente de varsta. Anul trecut, la petrecerea drei. piscotel am facut cu copiii o vanatoare de comori, au urmat indicii "plantate" prin casa si au gasit un cufar plin cu banuti de ciocolata, abtibilduri colorate, stelute si delfini. Si s-au jucat si Pune coronita printesei, cu un poster facut de mine prins pe usa de la intrare si o coronita de carton lipita de un magnet. S-au distrat grozav si eu am avut mai putine jucarii de strans dupa petrecere, sau cel putin asa mi s-a parut :)
Joculetul pe care vi-l propun astazi:
Parada Animalelor
Regula de baza a jocului este ca fiecare participant trebuie sa imite un animal. Se poate juca doar de catre un copil cu mami, sau de catre mai multi copilasi, de la varsta la care inteleg minimum de instructiuni. Aveti nevoie de 10 cartonase cu animale (pe care le puteti taia, desena si colora cu cei mici ca parte din joc) si de o palarie sau pungulita. Impreuna stabiliti o caracteristica a fiecaruia dintre animale si jocul poate sa inceapa! Daca aveti copilasi mai maricei, puteti face mai multe cartonase, se pot face echipe ca la mima in care un membru al echipei adverse sa traga un cartonas pe care sa il arate doar celui care va imita animalul, urmand ca cealalta echipa sa ghiceasca. Daca sunt copilasi mai mititei, le puteti da cartonase pe care sa le coloreze chiar ei, le puteti lasa la indemana obiecte cu care sa imite mai usor animalele (o banana, un morcov, un ghem de ata, etc).
Sper ca va place jocul pe care vi l-am propus.
Un weekend frumos tuturor!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)